W trakcie giełdy lokalne szkoły ponadpodstawowe (ponadgimnazjalne) przedstawiały aktualną ofertę edukacyjną dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Poprzez takie działania młodzież z 10 zaproszonych szkół podstawowych: gminy Świdnica, Jaworzyna Śląska i Marcinowice miała okazję spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami konkretnych szkół. Łącznie w tym wydarzeniu uczestniczyło 497 przyszłych absolwentów.
Giełda w Lutomi to doskonała okazja do poznania oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych i wybranie właściwej drogi swojego rozwoju. Jest jedyną okazja na sprawdzenie ofert wszystkich dostępnych placówek i porównanie ich atutów w jednym miejscu. Dlatego, tak ważne jest, aby uczniowie korzystali z oferowanej pomocy – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Placówki w różnorodny sposób promowały swoje oferty edukacyjne, począwszy od tradycyjnych ulotek, broszur, kronik szkolnych, filmów reklamowych i prezentacji multimedialnych, aż po występy wokalne, przygotowywanie posiłków, mistrzowskie jazdy rowerem, czesanie pięknych fryzur i farbowanie włosów, projektowanie na komputerze czy frezowanie poszczególnych elementów.
Giełda Edukacyjna stawia przede wszystkim na celowość i dużą efektywność w przybliżeniu uczniom wyboru szkoły, udzielaniu wsparcia w podejmowaniu trafnych decyzji, sprzyjających tworzeniu planów kariery i projektowania życia. Zwłaszcza dzisiaj, we współczesnym świecie, gdzie bardzo istotną kwestią jest prawidłowo wybrana szkoła, a w przyszłości zawód, który stanowi gwarancję pewnego zadowolenia czy samorealizacji"- podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej- Elżbieta Dolińska.
Dużym wsparciem dla młodzieży okazały się dodatkowe spotkania z doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha- z panią Sylwią Maciejowską oraz z doradcą z Młodzieżowego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Świdnicy- z panią Iloną Janecką.
"Młodzież kończąca szkołę podstawową i gimnazjum jest w takim wieku, że wymaga jeszcze podpowiedzi i wskazania ścieżki, która pomoże doprowadzić do osiągnięcia wysokiego standardu życiowego. Uczniowie potrzebują informacji na temat szkół, a także możliwości, jakie będą mieć po ich ukończeniu. tłumaczy Edyta Zerka, doradca zawodowy z Lutomi Dolnej, główny pomysłodawca akcji.