Dzięki tej współpracy dyrektor schroniska wziął udział w wizycie studyjnej do Norwegii.
Projekt „Centra i Schroniska Bioróżnorodności” ma na celu rozwijanie edukacji ekologicznej poprzez kontakt z przyrodą, poznawanie jej różnorodności podczas pobytów w schroniskach młodzieżowych. W projekcie zainicjowanym przez gminę Szczecin, Oddział Zachodniopomorski PTSM i Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Cuma” w Szczecinie, oprócz schroniska w Lubachowie w projekcie bierze udział 10 innych placówek z całej Polski.
Wynikiem współpracy z Hostelling International Norway było prawie tygodniowe spotkanie z kolegami z Norwegii. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość podziwiać norweską przyrodę i zabytki kultury. Miejscem spotkań i rozmów były oczywiście tamtejsze schroniska młodzieżowe – w Oslo, Voss i Bergen. Obiekty te funkcjonują w Norwegii najczęściej na zasadzie franczyzy. Tylko 5 spośród 52 działających w Norwegii schronisk jest zarządzanych przez HI Norway. Ciekawym doświadczeniem dla dyrektorów i kierowników schronisk z Polski, był pobyt w HI Voss. To schronisko jest prowadzone przez trzech przedsiębiorców (franczyza), z których jeden posiada farmę upraw organicznych. Dlatego też, to pięknie położone schronisko stawia na ekologiczne wyżywienie – podkreśla Sebastian Krzywda, dyrektor Schroniska w Lubachowie.
Od lat Hi Norway wciela swoją misję, stawiając na ekonomię, ekologie i społeczny wolontariat. O wolontariat w schroniskach norweskich ubiega się wiele osób z całego świata. Jak wyjaśnił Egil Drange, sekretarz generalny regionu zachodniego HI Norway – promujemy nasze schroniska poprzez edukację młodych ludzi, chcemy żeby były one bez względu na rasę, płeć czy wyznanie miejscami, w których znajdą przyjacielską atmosferę i opiekę.
Dzięki wyjazdowi do Norwegii wszyscy uczestnicy studyjnej wyprawy mogli poznać tajniki działalności norweskich schronisk oraz co możemy zaszczepić na nasz grunt.