Poniedziałek, 16 września
Imieniny: Edyty, Kamili, Kornela
Czytających: 3453
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlimowice: Mąka na pierwszym miejscu

Wtorek, 13 sierpnia 2024, 11:56
Aktualizacja: 11:58
Autor: red
Siedlimowice: Mąka na pierwszym miejscu
Fot. Mirosław Becher
Setki gości, zdrowa żywność, ciekawe warsztaty, konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci” i odkrywanie tego, co nieznane. Festiwal Mąki w Siedlimowicach, którego organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i Sportu, ponownie przyciągnął tłumy.

W sobotę, 10 sierpnia w zabytkowym młynie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jedni przyjechali po zdrową żywność, drudzy poznać historię miejsca, ale nie zabrakło też takich osób, które wiedzą doskonale, że czas w siedlimowickim młynie płynie nieco wolniej. Sielski klimat i doskonała pogoda był świetną okazją, aby odpocząć od miejskiego zgiełku na łonie natury.

Jednym z najważniejszych punktów programu Festiwalu Mąki jest konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”. W tym roku na konkurs wpłynęło piętnaście świeżych, pachnących bochenków chleba. Jury w składzie Krystyna Markiewicz, Mariola Czarnecka, Piotr Koluśniewski, Marek Sienicki miało niełatwy wybór. Najlepszym piekarzem amatorem okazał się pan Stanisław Horożaniecki z Dzierżoniowa, który na konkurs przygotował chleb orkiszowy na zakwasie z sezamem białym i czarnym. Drugie miejsce, za chleb pszenny na zakwasie z orzechami włoskimi i suszonymi figami, zajęła pani Katarzyna Wachowiak, która również zdobyła tytuł najlepszego piekarza z terenu gminy Żarów. Trzecie miejsce zajęła pani Izabela Sieradzka z Chwałowa.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zdobienia toreb, ceramiczne, szkicowania w terenie czy rodzinne warsztaty tworzenia Laleczek Dobrych Życzeń. Jednak największą ilość uczestników zgromadziła prelekcja „O mące, ziołach i duszy – Hildegarda z Bingen. Zdrowie u naszych stóp”, którą poprowadziła Joanna Maślukiewicz. A kto chciał posłuchać historii o młynie i Siedlimowicach, mógł wziąć udział w spacerze historycznym, który dla gości zorganizował Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej. Sporą niespodziankę sprawili druhowie z OSP Kalno, którzy przygotowali wystawę dawnego sprzętu pożarniczego.

Już teraz dzięki uprzejmości właścicieli Młyna Siedlimowice – Państwa Iwony i Witolda Markiewiczów zapraszamy Was w roku 2025 na 9. edycję Festiwalu Mąki.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Źarowie

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group