- Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarów gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu - wyjaśnia Beata Dudzińska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego w UM w Strzegomiu. - Scaleniem obejmuje się grunty położone w jednej lub kilku wsiach bądź w ich częściach, grunty te tworzą obszar scalenia. Postępowanie scaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych, położonych na projektowanym obszarze scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia - dodaje Beata Dudzińska.
Spotkanie prowadziła Helena Markiewicz - kierownik Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych - Oddziału Terenowego w Legnicy, która przestawiła zagadnienie scalenia gruntów, poszczególne etapy przygotowań do w/w projektu, zakres prac terenowych, wykonywanych przez geodetów oraz określiła jaką rolę w tym procesie odgrywa gmina, sołectwo i jej mieszkańcy w trakcie realizowania projektu.
Z obszaru gminy Strzegom - 22 sołectw wiejskich, wstępnie zadeklarowało się i zostało wybranych do projektu 5 sołectw tj. Godzieszówek, Granica, Tomkowice, Olszany, Stanowice. Po wykonaniu planu urządzeniowo rolnego przez Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, będzie się odbywało wnioskowanie w której ze wsi zasadne jest przystąpienie do scalenia gruntów.
(UM Strzegom)