– Dzięki organizacji Miasta Dzieci w Świdnicy zaproponujemy wyjątkowo ciekawe zajęcia dla młodych świdniczan, którzy nie mają możliwości wyjechania na wakacje. Projekt jest też dobrą lekcją ekonomii, współpracy w grupie i pokazaniem, jak wygląda życie dorosłych – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i patron honorowy przedsięwzięcia.
Przy okazji projektu realizowanego wspólnie przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, miasto Świdnica oraz gminy Świdnica i Jaworzyna Śląska warto przypomnieć, że 4 października 2003 r. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu właśnie w Świdnicy, na swoim pierwszym w historii posiedzeniu poza Warszawą, nadała temu miastu tytuł Stolicy Dziecięcych Marzeń.
Miasto Dzieci organizowane w Świdnicy po raz pierwszy to blisko trzydzieści zawodów, w których nowe doświadczenia będzie zdobywać ponad 600 dzieci. Wśród nich: policjant, dekorator wnętrz, monter, ogrodnik, agent nieruchomości, hotelarz, artysta plastyk, aktor, poliglota, ornitolog, ochroniarz, strażak, pocztowiec, kolejarz, pomocnik w gospodarstwie rolnym, treser psów, fotograf, cukiernik, stolarz, konstruktor, sprzedawca, dentysta, pielęgniarz, filmowiec, dziennikarz, bankowiec, ratownik oraz serwis i sprzątanie. Jak mówią organizatorzy, zawodów przybywa, podobnie jak sponsorów i atrakcji dla dzieci na ich czas „po pracy”.
W ciągu dwóch tygodni od 15 do 24 lipca 2014 r. uczestnicy będą bezpłatnie przebywać na dwóch turnusach na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam zostaną zarejestrowani w agencji pracy, a następnie – przebywając w Mieście Dzieci przez 6 godzin dziennie – zapoznają się z trzema zawodami w ciągu dnia. Pracując w każdym z nich przez godzinę otrzymają wynagrodzenie w walucie miasta. Następnie podejmą decyzję, czy wydać je na drobne upominki i słodycze, czy oszczędzać przez kilka dni i na koniec kupić sobie wymarzoną zabawkę w Sklepie Marzeń. W trakcie całych warsztatów poznają sposób działania niewielkiego miasta, dostaną zadania, jakie wykonują władze i urzędy, a także nauczą się planowania wydatków, organizacji czasu i pracy w grupie.
– Na co dzień zajmuję się w Sejmie sprawami promocji zatrudnienia i rynku pracy, dlatego takie przedsięwzięcia jak Miasto Dzieci, które w formie atrakcyjnej zabawy uczy najmłodszych, jak ważna w życiu jest praca i że żadna praca nie hańbi, są mi szczególnie bliskie – dodaje Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka na Sejm RP.
Sponsorzy i partnerzy
Sponsorami Miasta Dzieci są: AAM Poland, BZWBK, Dekoria, Dolmeb, IMP Comfort, Leroy Merlin, Klingenburg, Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy, Moneva Polska, Nifco Poland, Tama Polska, Tesco Polska, ToyPlanet, Viessmann, ZUP Badura.
Partnerzy techniczni to: Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, „Gazeta Wyborcza”, Algida, Poczta Polska, KRAUSE, Centrum Fitness Body Art, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gospodarstwo rolne i stadnina państwa Mazurków w Pankowie, Piekarnia Pasol-Paco, agencja pracy Work Service, zawodowa i ochotnicza straż pożarna ze Świdnicy, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, ATM Grupa SA.